piątek, 25 maja 2012

Ślady przeszłości - w poszukiwaniu kurhanów i grodzisk

Gdzieś w okolicach długiego majowego weekendu wzięło mnie na poszukiwania kurhanów i grodzisk w mojej okolicy. Polska murowana zaczęła sie gdzieś koło XI-XII wieku. Chcąc znależć ślady życia ludzi na naszych terenach trzeba szukać budowli ziemno - drewnianych z elementami kamiennymi. Resztę trzeba uzupełnić wyobraźnią. I już możemy zobaczyć jak tu kiedyś wyglądało życie. Podróż w czasie w pradzieje...


Opowieść moglibyśmy zacząć tak: 
…wiosna tego roku była mocno spóźniona. To co Janek widział za szybą swego  13-letniego forestera  nie nastrajało do spacerów. Mocne podmuchy wiatru uderzały w bok samochodu, gdy wyjeżdżał zza morenowego wzgórza. Chwilami zacinał deszcz ze śniegiem.  Kręta powiatówka zachęcała do mocniejszego wciśnięcia gazu. Janek dobrze znał możliwości czteronapędowego leśnika i wiedział, że może sobie pozwolić na znacznie więcej niż kierowcy  w mijanych autach. Z radia słychać było zachrypnięty głos Knopflera . Janek myślami wracał do przerwanych studiów na Archeologii w Poznaniu. Latem 1989 roku został skierowany na praktykę na wykopaliska na cmentarzysku kurhanowym w Niedarach koło Zawonii...
To może na początek kilka okresleń i informacji ogólnych, przydatnych w naszej eksploracji:
 Cmentarzysko kurhanowe z wczesnej epoki brązu jest położone w lesie na północ od Niedar.
Do dziś przetrwały trzy kurhany - jeden z nich w idealnym stanie, drugi częściowo zniwelowany, trzeci (największy) z rozkopanym wnętrzem.
Grodzisko - pozostałość po grodzie albo osadzie obronnej w postaci kolistego (w podstawie) lub wielobocznego wzniesienia, zazwyczaj  z zachowanymi śladami wałów drewniano-ziemnych.
Na terenie dzisiejszej Polski grody budowane były w dwóch okresach:  w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza (czasy kultury łużyckiej i kultury pomorskiej) oraz w okresie wczesnego średniowiecza.
Na terenie Polski zachowało się około 1500 grodzisk. Poddane są ochronie prawnej na mocy wpisu do rejestru zabytków.
 Gródek stożkowy – mały ale wysoki kopiec z wieżą mieszkalno-obronną na szczycie, otoczony najczęściej palisadą u podstawy kopca, otoczony fosą.  
Kurhan – mogiła w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą
Pochówki tego typu stosowane były w różnych kulturach, od młodszej epoki kamienia (neolitu) do wczesnego średniowiecza, czyli do wprowadzenia obrządku chrześcijańskiego.
  
Grodzisko średniowieczne (XIII-XIV w.)  w Szczodrem (gródek stożkowy i majdan)

Ryczyn – zaginiony piastowski gród nad Odrą (X-XIV wiek)
Doskonale zachowane grodzisko stożkowe  w Gajkowie nad Odrą

Most na kanale Odry w Gajkowie. Przejazd na wyspę.


Za mostem w lewo w strone grodziska

Gródek stożkowy otoczony fosą
1 komentarz:

  1. Na tym mostku w Gajkowie robiliśmy nasze ślubne zdjęcia:) A&D z Forka bliźniaka (prawie)

    OdpowiedzUsuń